2012. március 14., szerda

Spóroljunk együtt sorozat: Görbeügynökök kora lejárt!



Takarékos nemzet vagyunk. De a múlt hibáiból csaknem tanulunk. Nagyanyáink világháborúkkal nehezített életük közepette megérték a nemzeti valutánk a Pengő teljes elértéktelenedését, bankok csődjét, az államosításokat, mikor a földjeiket, házaikat, gyáraikat (már akinek volt) törvényekre hivatkozva elvették tőlük. Ennek ellenére ismét bízni kezdtek a nemzeti valutában a Forintban, melyet szokások szerint uborkás üvegekben, később takarékszövetkezetekben, bankokban tároltak, bízni kezdtek a rendszerben, kormányok ígéreteiben és továbbra is a legnagyobb vagyonunk az-az ingatlanjuk volt, amiben éltek.

A pénzügyi tudásukat aztán átadták a gyermekeiknek. Akik munkásként vagy értelmiségként dolgoztak, lakást vettek és megtakarításaikat továbbra is uborkásüvegekbe rakták vagy jobb esetben betették bankbetétekbe, állampapírokba, vagyis bevitték az OTP-be. Tudásukat aztán továbbadták a gyermekeiknek vettek nekik takarékbélyegeket, és elkezdtek gyűjteni a  lakásukra. Ilyen kis apróságokkal, mint az infláció, a pénzünk vásárlóértékének romlása, likviditás, a rendszerváltozásban rejlő pénzügyi lehetőségek, mit sem törődtek. Ingatlanvagyonuk továbbra is az a ház, vagy lakás volt amiben laktak és ismét takarékoskodni kezdtek. A rendszerváltozással együtt megjelentek az új biztosítók, bankok és a holland biztosítóval kezdve megjelentek a biztosítók által kínált befektetések is.

Természetesen a pénzügyi kultúránkért az állam is felelőssé tehető. Hisz érdekes módon a bennfentesek, azok akik a saját pecsenyéjüket sütögették nem tartották bankban a pénzüket, hanem részt vettek a privatizációban és potom pénzekért jutottak vagyont érő pénzt termelő ingatlanokhoz, megtakarításaikat közvetlenül vitték a tőzsdére, lettek cégek és egyéb pénztermelő egységek tulajdonosai. A hozamokat visszaforgatták, újabb lehetőségeket kihasználva vagyonosodtak, valutákban, aranyban, részvényekben tartva a többletet, miközben az átlagpolgár továbbra is kamatokban gondolkodott.

Mert mennyi is a kamat? Egy bank által megajánlott kamat csak nagyon ritkán éri el az aktuális infláció mértékét. Mindig annak közelében , de alatta jár. De ez csak a lekötött betétekre igaz, a likvidebb formájú bankszámláink lényegében megegyeznek nagyanyáink uborkásüvegével. Tehát a bank legjobb esetben is csak arra jó, hogy a pénzünk kevésbé romoljon, de a vásárlóértékét nem tudja szinten tartani. Látszólag több lett a kamatokkal együtt, de mégse kapunk érte annyi téliszalámit, benzint, vagy sört mint régen. Csak hasonlítsuk össze az arany és a forint vásárlóértékét 20 éves távlatban. Klapka tudta mit beszél!!! 

A rendszerváltással elindult a tőzsde, igaz pár darab részvénnyel és az a nagyapa, nagymama aki annakidején hallott a nagy gazdasági világválságokról idegenkedve tekintettek a részvényekre. Az elmúlt évtizedekben –bár terror árnyékában- de gondoskodott az állambácsi róla. Volt munkája, lett nyugdíja, kapott az államtól lakást, így szemellenzővel még tanácsot sem adhatott a fiának, unokájának. De a rendszerváltás mégis hozott újdonságot. A nép kapott két aranyhalat. Megkaptuk az MLM jövőt és kaptunk biztosítási befektetéseket. Mindkettőben van jó, de egyik sem a valós megoldás.

Az MLM révén felismerhetjük azt, hogy nem mindennek van kizárólag lineáris növekedése. Igenis van exponenciális azaz hihetetlen magas növekedési ütemet is elérő lehetőség. Az MLM az egyik kitörési pont abból, hogy güriző állampolgárból, passzív jövedelemmel rendelkező a nagybefektetőhöz hasonló életet élő, gazdag legyen. De ez csak keveseknek sikerült. Mert ez az MLM szabályszerűségei miatt keveseknek is sikerülhet. Természetesen jövedelem kiegészítésnek tökéletes, hisz megteremtve saját vásárlóközönségünket és annak kiszolgálásával hasznot elérni mindenkinek elérhető cél. Persze az egy külön cikket megérne, hogy melyik MLM becsapás és melyik biztos üzlet. A gond az, hogy hiába is van lehetőségünk alkalmazottként, vállalkozóként vagy MLM hitvallással bíróként jövedelmet termelni, a pénzünk továbbra se termel pénzt, csupán igyekszik megőrizni vásárló értékét.

A biztosítók persze együtt érkeztek a rendszerváltással és igyekeztek megmutatni a „korszerű” megoldásokat. Kellőképpen megijesztve az ügynökeik révén megmutatták nekünk, hogy milyen kockázata van az életünknek és hogy a halál árnyékában igenis oda kell figyelnünk a gyermekeink jövőjére. Ezért aztán egyben kaptunk kettőt. Biztosítást és befektetést egyben. Mint a sampon reklámban. Megkötöttük és már indultak is. Utána a kis ügynököt évekig nem láttuk. Igaz tényleg volt valami hozam, amiről évente értesítettek, meg követtük az inflációt is, így minden évben magasabb lett a befizetendő összeg. Persze közben a biztosító levonta a költségeit, levonta a kockázati fedezet díját és a haszonból is osztozott velünk. Így aztán eltelt vagy 10 év mire az úgynevezett befektetéseink elérték a tőkeértéküket. Tehát 10 év után annyi pénzünk volt, amennyit befizettünk a 10 év alatt. Szuper egy befektetés! Így aztán a kétezer tájékán kaptunk egy telefont, ahol nagy tudású pénzügyi tervezők, szakértők, de valójában ügynökök –tisztelet a kivételnek- ránk olvasták, hogy milyen kis hülyék voltunk, Hisz van már korszerűbb megoldás is. Igaz ezek is biztosítások, de másak. Ezek már Unit link azaz befektetéshez kötött életbiztosítások. 100 tőzsdei alap közül válogathatunk és hiper-szuper hozamokat lehet elérni. Kapunk adókedvezményt és jön a Kánaán ráadásul akkor még kamatadónak híre hamva sem volt. Azt persze soha sem közölte senki, hogy hiába vannak részvényalapok, vannak kedvezmények és magas hozamígéretek ezek kizárólag akkor működnek, ha dübörög a gazdaság és odafigyelünk mikor melyik alapban tartsuk a pénzünket és szükség szerint váltsunk a stratégián. Igen ám, de a görbeügynökök csak jöttek, láttak és meggyőztek, de aztán tanáccsal már nem szolgáltak. 

De ha szolgáltak is. Egyrészről nem volt meg a kellő információik ahhoz, hogy előre lássák a tőzsdei trendeket és az esetleges bukásokat. A pénzünk továbbra is magas költségekkel induló befektetések voltak, a hozam egy részét továbbra sem kaptuk meg és ami a legrosszabb még csak nem is a mi tulajdonunk volt. Igen kedves olvasóm, jobb ha tudja a bankbetétje és a biztosítási megtakarításainak Ön csak a kedvezményezettje, de nem a tulajdonosa. Csőd esetén az a biztosító, bank elvehető vagyonát képezi. Csak a betétbiztosítási alapom védik. De csak részben. Tehát betettük Unit link biztosításokba a megtakarításainkat, de mivel a forint tovább romlott ezért jött az új lehetőség. Takarékoskodj euróban, hisz pár év és a forintból euró lesz. Igaz a magyar euró azóta se jött el, de ha el is indítottunk egy eurós alapon számoló takarékprogramot az eurót továbbra is havonta kellett megvennünk, hisz fizetésünket forintban kaptuk meg. Így aztán nagyon örültünk, hogy jöttek a bankok és kaphattunk hiteleket. Mindenki hitelt akart. 

De a hitelből mit is vettünk jó magyar szokás szerint? Jobb esetben ingatlant, melynek egy rövid időszaktól eltekintve nemhogy emelkedett volna az értéke, de még csökkent is a túlkínálat miatt, úgy megterheltük hitellel, hogy a visszafizetendő hitel összértéke többszörösen meghaladta azt amit egyáltalán ér maga a megvett lakás vagy ház. De vettünk még kocsit, plazmatévét is hitelre. Ami már akkor a felét érte mikor kicsomagoltuk otthon! A végeredmény: van egy saját lakásunk, melynek valójában a bank a tulajdonosa még vagy 20 évig, a hitelre vett tévé elavult, de baromi drága, megtakarításaink hozama továbbra is alig érik el az inflációs rátát, a takarékokban tartott pénzeink szinte kizárólag nem a saját vagyonunk, tulajdonunk. 

Persze páran megpróbálták a részvényeket is! De hogy is tőzsdézünk általában: akkor veszünk amikor trendi. Akkor veszünk amikor már mindenki vesz és akkor adunk el pánikszerűen, amikor esik az árfolyam. Persze a gazdagok ezen is nyernek, ők fordítva csinálják! Ők tudják mi az a Cash Flow négyszög és hova kell tartozni!

Mi persze még mindig hiszünk az MLM megváltásban, és abban is hogy majd állambácsi segít. Hiszünk abban, hogy lesz nyugdíjunk és jövőnk. Nem lesz több államosítás és csőd. Gyermekeinknek azt tanácsoljuk takarékoskodjanak, legyen egy állásuk, forint bankbetétjük és egy lakásuk. Pedig ez eddig sem hozott megváltást. Ha pedig kapunk egy kecsegtető lehetőséget hajlamos vagyunk igent mondani, hisz annyira elegünk van mindebből. Mielőtt valaki azt gondolná, hogy minden Unit link vacak, a bankokba ne tegyünk pénzt és teljesen el kell felejtenünk a forintot. Ne tőzsdézzünk, ne vegyünk ingatlant, ne takarékoskodjunk és kerüljük el a hitelintézeteket, akkor az nem értett meg. Természetesen nem ezt mondom.

De soha ne úgy fektessünk be, vagy tegyünk be pénzt egy bankba, vegyünk fel hitelt hogy ne gondoljuk végig az összes lehetőséget, kockázatokat és azt hogy a szerződéskötést követően mennyire is fogunk magunkra maradni. Természetesen odafigyeléssel, a kockázatok mérséklésével és a megtakarításaink, befektetéseink biztonsággal érhetnek el magas hozamot.

A görbe ügynök nem foglalkozik azzal, hogy végül is hogyan ér el majd az aktuális termék évi x% hozamot. Ő megmutat egy régebbi jó évet, majd azzal számol, csakhogy a múlt semmiféle garanciát nem ad a jövőre. De akkor ő már elérhetetlen. Olyan befektetés és szakértő kell, aki Ön mellett marad mindvégig és valós érvekkel rendelkezik, mert a jövő azért részben kiszámítható.

Létezik olyan Unit link megtakarítás, amely busásan megjutalmazza azokat, akik hűségesek maradnak és rendszeresen fizetnek. Létezik olyan megtakarítás, amit szinte minden vállalkozónak ajánlanék, hisz költségként leírható és szükség szerint még a családhoz is eljuttatható adó és járulék fizetés nélkül. Vannak olyan aranyban tartható megtakarítások, ahol úgy juthatunk befektetési aranyhoz, hogy azt akár néhány tízezer forintonként gyűjtögetjük össze. Vannak olyan megoldások, ahol a saját tulajdonban, bebiztosítva az ország kockázataitól mentesen tarthatjuk megtakarításainkat és mindezért még magas hozamot is elvárhatunk. Léteznek olyan befektetések, amiben folyamatos segítséget kapunk a váltásokhoz és ha bekapcsoljuk, akkor kis robotok segítik a veszélyes helyzetek elhárítását. De részesedhetünk a világ legnagyobb cégek osztalékaiból is, vagy tehetjük pénzünket kereskedelmi banktól független letéti számlára.

A lényeg az hogy figyeljünk oda, most egy kicsit más szelek fújnak. Brüsszel elmeszelte Magyarországot és 100 milliárd feletti összegű támogatást nullázott le, hacsak nem lesznek további megszigorítások. Javasolták a nyugdíjak megadóztatását is! Ne várjon! Most lépjen és keressen meg! Nézzük át együtt, milyen biztonságos, befektetési lehetőségek vannak.

Erdélyi Tibor  (vip.igazgatosag@gmail.com)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése